joomla templates top joomla templates template joomla

Największy na świecie kontenerowiec wpłynął do portu w Gdańsku

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun, który ma prawie 400 metrów długości i ponad 60 metrów szerokości, wpłynął do gdańskiego terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Podczas jego postoju zostanie przeładowanych 11 tysięcy kontenerów, co oznacza, że będzie to największa wymiana takiego ładunku w Europie.
 
 
- Jesteśmy niesamowicie dumni, że w naszym porcie cumuje największy kontenerowiec na świecie. To pokazuje jak ważny jest Gdańsk i polski rynek dla światowej gospodarki morskiej. Ten największy na świecie statek będzie tu regularnie rozładowywany – powiedział Cameron Thorpe, prezes zarządu DCT Gdańsk.
 
MSC Gulsun jest pierwszym na świecie statkiem o szerokości 24-rzędów kontenerów i pojemności 23 756 TEU (jednostka objętości, równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp). 
 
 
W praktyce oznacza to, że statek jednorazowo może zabrać na pokład np. 8,35 mln mikrofalówek albo 47 512 samochodów. Podczas postoju w Gdańsku zostanie przeładowanych 11 tys. kontenerów, co odpowiada 18 tys. TEU. Jak zaznacza DCT Gdańsk, będzie to największa regularna wymiana kontenerów w Europie.