joomla templates top joomla templates template joomla

Siedem osób stanie przed sądem za organizację koncertu, podczas którego zginął prezydent Gdańska

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

 
Do sądu wysłany został akt oskarżenia przeciwko osobom, które brały udział w organizacji koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2019 roku w Gdańsku. Podczas tej imprezy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został śmiertelnie dźgnięty nożem.
 
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz, aktem oskarżenia objęto siedem osób, którym zarzucono niezapewnienie bezpieczeństwa i nieprawidłowości w organizacji imprezy "Koncert – Gdańsk dla Orkiestry". Odbyła się ona w dniu 13 stycznia 2019 roku w ramach XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
 
Wśród oskarżonych są dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy i które - zgodnie z opinią biegłego - nie dopełniły swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie. Te dwie osoby usłyszały zarzut narażenia uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
 
Kolejne dwie oskarżone osoby są z zarządu Agencji Ochrony Tajfun - to właściciel firmy oraz dyrektor ds. ochrony i BHP. Oskarżono ich również o narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
 
Zarzuty postawiono ponadto urzędnikowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który "wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy pomimo uchybień złożonego wniosku" oraz dwóm funkcjonariuszom policji opiniującym wniosek, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię.
 
Wszystkim oskarżonym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.