joomla templates top joomla templates template joomla

"W przestrzeni publicznej nie ma miejsca na pomnik księdza Jankowskiego". Monument nie wróci na gdański skwer

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

Władze Gdańska podtrzymują stanowisko wyrażone przez prezydenta Pawła Adamowicza, że w mieście nie ma miejsca na pomnik oskarżanego o pedofilię prałata Henryka Jankowskiego. Przewrócony minionej nocy monument nie wróci na skwer w pobliżu kościoła św. Brygidy, ale trafi do magazynu - poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka władz Gdańska.
 
 
- Myślę, że możecie sobie państwo wyobrazić, że jeżeli ten pomnik stanie w tym miejscu, to za jakiś czas może być znowu przewrócony, może być niszczony, dewastowany. Jest tak dużo emocji w tej chwili, które narosły wokół sprawy księdza Jankowskiego, pomnika, skweru, honorowego obywatelstwa, że eskalacja emocji jest niewskazana. Nie oceniamy nikogo czekamy na wyjaśnienie tej sprawy – powiedziała podczas konferencji prasowej Skorupka-Kaczmarek. 
 
 
W środę w nocy trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego stojący niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Sprawcy zaczekali na policję i nie stawiali oporu. Nagranie filmowe z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski. 
 
 
Wstępna kwalifikacja karna czynu, którego dokonali mężczyźni, to artykuł 261 Kodeksu karnego, który mówi, że "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".