joomla templates top joomla templates template joomla

Wiceminister kultury i prezydent Gdańska rozmawiali na temat rządowych planów dotyczących Westerplatte

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

Wiceminister kultury i prezydent Gdańska rozmawiali na temat budowy muzeum Westerplatte i obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Rząd przy pomocy specustawy zamierza - wbrew stanowisku władz miasta - przejąć teren Westerplatte. Jak tłumaczono, miało to usprawnić budowę muzeum. 
 
 
Obecnie obie strony deklarują chęć współpracy przy tworzeniu muzeum i organizacji obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. 
 
 
- Proponujemy jako organizator Muzeum Drugiej Wojny Światowej i jego filii, Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, żeby przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin. Jak zaznaczył, dzięki temu władze miasta zyskałyby wpływ na koncepcję przedsięwzięcia.
 
 
- Moja propozycja jest taka, że współtworzymy tę instytucję. Bierzemy wspólnie za nią odpowiedzialność, za kształt upamiętnienia, za kształt wystawy, ale także współprowadzimy tę instytucję. Mam nadzieję, że pan minister tę ofertę rozważy – powiedziała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Jak podkreśliła, prace nad specustawą powinny tymczasem zostać wstrzymane.