joomla templates top joomla templates template joomla

Wyprowadzili leki o wartości 15 mln zł. Dwie grupy przestępcze rozbite przez śledczych z Gdańska

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

Prokuratura Regionalna w Gdańsku, policja i funkcjonariusze ABW zatrzymali 16 osób, które miały należeć do dwóch grup przestępczych zajmujących się wyprowadzaniem z Polski leków i ich sprzedażą po dużo wyższych cenach za granicą.
 
 
– Po kilkuletniej pracy policjantów ustalono członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wywozem deficytowych leków za granicę – powiedział policjant operacyjny z policji w Gdańsku.
 
 
Z ustaleń śledczych wynika, że przez półtora roku – od stycznia 2018 roku do lipca 2019 roku - grupy wyprowadziły za granicę leki warte co najmniej 15 milionów złotych. Były to leki stosowane m.in. w terapii onkologicznej, leczeniu kardiologicznym lub poprzeszczepowym.
 
Funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu miejsc, przeszukali apteki, mieszkania oraz miejsca przechowywania leków. Sąd już tymczasowo aresztował trzy osoby.
 
Przestępcy działali na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. W takim procederze to hurtownie, w żargonie przestępczym nazywane dziuplami, wykupują leki z aptek. Natomiast w normalnej sprzedaży to apteki zaopatrują się w hurtowniach.