joomla templates top joomla templates template joomla

Gdańsk zaprasza na Tydzień Zrównoważonego Transportu!

gdansk.pl ; Michał Piotrowski włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

altJuż po raz kolejny Gdańsk włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia Bez Samochodu. Z tej okazji odbywać się w naszym mieście imprezy promujące mobilność aktywną – m.in. festyn MIMOSA MOBILITY WEEKEND, kampania społeczna RoweRowe Piątki, a także akcja Czyste Przystanki. A 22 września, jeśli zostawimy samochód pod domem, za darmo będziemy mogli podróżować komunikacją miejską.

Tegoroczne obchody zorganizował Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w ramach projektu MIMOSA CIVITAS PLUS, we współpracy z jednostkami miejskimi, Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego i Pomorskim Stowarzyszeniem Wspólna Europa.

16 września - RoweRowe Piątki w godzinach: 6.00-8.00

Tegoroczna edycja RoweRowych Piątków odbywać się będzie pod hasłem: Daj się namówić na „zmianę optyki”- w piątek wybierz rower zamiast bryki.
W dwa kolejne piątki – 16 i 23 września na wybranych skrzyżowaniach Gdańska rowerzyści otrzymywać będą od organizatorów akcji upominki-niespodzianki. Celem kampanii jest zachęcanie mieszkańców Gdańska do korzystania z roweru jako środka transportu, którym można dojeżdżać do pracy czy szkoły.

Więcej o akcji na stronie www.rowerowepiatki.pl.
16 września - Zmieniamy Twoje Miasto: Czyste Przystanki w godzinach: 13.00-14.00

Akcja „Czyste Przystanki” zrodziła się z obserwacji przystanków oblepionych ogłoszeniami wszelkiej maści. Chcemy uwolnić wiaty od ulotek. By wizja stała się realna, na przystankach objętych akcją zostaną postawione tablice ogłoszeniowe. „Czyste Przystanki” oprócz poprawy estetyki miasta mają również na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ilości aktów wandalizmu i wykroczeń na przystankach transportu publicznego.

12 wybranych pilotażowo przystanków komunikacji miejskiej w centrum Gdańska zostało wyposażonych nie tylko w tablice, ale też w monitoring wizyjny. Przez ok. 8 tygodni trwania akcji przewidziane są między innymi działania mające na celu walkę z przyklejaniem ulotek na wiatach - wzmożone patrole ekip czyszczących i Straży Miejskiej.

Rezultatem akcji ma być również pozytywna zmiana zachowań społecznych wśród mieszkańców Gdańska korzystających z infrastruktury tramwajowej i autobusowej. Liczymy na przyłączenie się do akcji wszystkich niezadowolonych z obecnego stanu czystości przystanków. Zerwane na przystankach ulotki można przynieść 18 września na festyn na Targu Węglowym i wymienić na słodkie nagrody.

Akcję „Czyste Przystanki” zainauguruje 16 września happening przed budynkiem Dworca Głównego w Gdańsku o godzinie 13.00.
17 września – Parada i przejazdy historycznymi autobusami
Z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu do Gdańska zawita flota zabytkowych autobusów. Gdańszczanie będą mieli niepowtarzalną możliwość przejechania się po mieście pojazdami retro, jakie dawno już zniknęły z naszych dróg. Na ulicach Gdańska pojawią się:
Jelcz 043 „ogórek” w barwach miejskich Jelcz 043 „ogórek” w barwach PKS Autosan H9-35 Jelcz M11 Ikarus 260 „klasyk” Ikarus 280 (przegubowy) Ikarus 260 „automat”
W sobotę wszystkie pojazdy wezmą udział w paradzie, która wyruszy o godzinie 10.00 z zajezdni przy al. Hallera i przejedzie ulicami:

Al. Hallera – Kliniczna – Jana z Kolna – Wały Piastowski –. Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Długie Ogrody – Stągiewna – Chmielna – Podwale Przedmiejskie – Okopowa – Wały Jagiellońskie.

Następnie – w godz. 11.00 – 17.00 - zabytkowe autobusy obsługiwać będą dwie bezpłatne linie, którymi będzie można wybrać się na wycieczkę z Targu Drzewnego:

Linia A Targ Drzewny – Hucisko – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Długie Ogrody – Stągiewna – Chmielna – Podwale Przedmiejskie – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Hucisko – Targ Drzewny.

Linia Z Targ Drzewny – Podwale Staromiejskie – Igielnicka – Stolarska – Łagiewniki – Wały Piastowskie – Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie - Hucisko – Targ Drzewny.
Uwaga - autobusy zatrzymują się tylko na przystanku Targ Drzewny. 18 września - Mimosa Mobility Week - Festyn na Targu Węglowym w Gdańsku w godzinach: 11.00 - 16.00
Impreza ma na celu promowanie komunikacji miejskiej i rowerowej a także prezentację działań innowacyjnych związanych między innymi z rozwojem zrównoważonego transportu, poprawą bezpieczeństwa na drogach oraz w środkach transportu publicznego, promowaniem transportu alternatywnego i skuteczniejszym wykorzystaniem energii w transporcie zbiorowym.

Wśród atrakcji m.in. konkursy z nagrodami, prezentacje najnowocześniejszych i zabytkowych autobusów, pokazy skuterów elektrycznych i nietypowych rowerów, prezentacje rowerów miejskich, stanowiska promocyjne i informacyjne, bezpłatny serwis rowerowy, policyjne miasteczko rowerowe, alko gogle i wiele innych. Dodatkowo ok. godz. 13.00 nastąpi wręczenie nagród w konkursie dla dzieci „STOP wandalom”.
Na festyn dojechać będzie można m.in. zabytkowymi tramwajami. W trakcie imprezy działać będą bezpłatne linie Z, K i M obsługiwane przez zabytkowe tramwaje:
- linia Z obsługiwana przez Konstal N z 1952 roku – na trasie: Centrum – Zaspa - linia K obsługiwana przez 102Na z 1970 roku – na trasie: pętla Strzyża – Siedlce - linia M obsługiwana przez 105N z 1977 roku – na trasie: Nowy Port – Stogi
22 września - Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu

Idea tego dnia narodziła się w 1998 roku we Francji. Celem tego „święta” jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie kierowców i pasażerów aut do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

W Gdańsku w dniu 22 września będzie można podróżować tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej za darmo, pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu.

23 września - RoweRowe Piątki w godzinach: 6.00-8.00

Wydarzeniem kończącym i spinającym klamrą tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie kolejny RoweRowy Piętek.
Serdecznie zapraszamy gdańszczan do udziału we wszystkich imprezach! Michał Piotrowski Biuro Prasowe