joomla templates top joomla templates template joomla

Pierwszy SWING już w Gdańsku!

gdansk.pl; Michał Piotrowski włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

altW nocy z niedzieli na poniedziałek (19-20 września) dotarł do Gdańska pierwszy tramwaj 120NaG SWING wyprodukowanych przez bydgoskie zakłady PESA. To jeden z 35 nowoczesnych pojazdów zakupionych przez gdański Zakład Komunikacji Miejskiej.

 

Przypomnijmy, że tramwaje zakupione zostały przez ZKM w ramach realizacji Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap III. Do końca 2010 roku po gdańskich szynach jeździć będzie pięć tramwajów 120NaG, zaś pozostała trzydziestka pojawi się w Gdańsku w przyszłym roku. Koszt zakupu nowych tramwajów to 305 520 696 zł brutto, z czego 37,5% pochodzić będzie ze środków unijnych.

Charakterystyka PESA 120NaG SWING

- tramwaj jest w 100% niskopodłogowy
- wyposażony jest w nowoczesne i skuteczne układy klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji
- całe wnętrze jest monitorowane
- wysuwane rampy ułatwiają podróż niepełnosprawnym, a drzwi o szerokości 1,3 pozwalają na wygodną i szybką wymianę pasażerów
- układ napędowy zapewnia płynną jazdę pojazdu bez szarpnięć związanych z przyśpieszaniem i hamowaniem
- każdy pojazd posiada system wykrywania i likwidacji poślizgów
- wszystkie parametry pracy są na bieżąco rejestrowane i analizowane przez 22 komputery znajdujące się w każdym pojeździe

Ponadto wszystkie tramwaje wyposażone są w pierwszy w Polsce system, który pokazywał będzie, na monitorach zamieszczonych we wnętrzu pojazdu, przebieg trasy. Dzięki temu systemowi pasażer będzie mógł na bieżąco śledzić trasę przejazdu, zobaczyć na mapie Gdańska w jakim dokładnie miejscu się znajduje i jaka odległość dzieli go od "jego" przystanku.

Ze względu na nietypowe gabaryty tramwaj został przewieziony z Bydgoszczy w godzinach nocnych. Jego oficjalna prezentacja, a także pierwszy przejazd z pasażerami, odbędzie się 2 października, w trakcie festynu się na pętli tramwajowej Chełm Witosa.