joomla templates top joomla templates template joomla

Westerplatte, godzina 4.45

gdansk.pl włącz . Opublikowano w Gdańsk wiadomości

altJak co roku gdańszczanie uczcili rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zbierając się o świcie 1 września u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Mimo wczesnej pory w uroczystości wzięło udział około trzech tysięcy osób.

Uroczystość rozpoczęła się od historycznej inscenizacji opowiadającej o pierwszym niemieckim szturmie na placówkę „Prom” w 1939 roku. W rolę polskich i niemieckich żołnierzy wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych, a narratorem był odpowiedzialny za przygotowanie i wyreżyserowanie całego spektaklu popularny historyk i dziennikarz Bogusław Wołoszański.

Po inscenizacji głos zabrali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz obecni na uroczystości premier Donald Tusk i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. List prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytał minister Sławomir Nowak.

W swoim wystąpieniu prezydent Adamowicz przypomniał, że do wybuchu II Wojny Światowej przyczyniły się podziały w ówczesnej Europie. - Dziś Europa jest zjednoczona i solidarna – dodał.

Natomiast premier Tusk podkreślił:
- Nigdy nie zabraknie nam siły i pamięci, aby Polska była państwem silnym gospodarczo, prowadzącym mądrą politykę zagraniczną, aby Polacy potrafili trzymać wojnę daleko od swoich granic.
Część oficjalną uroczystości zakończył apel poległych oraz złożenie przez uczestników kwiatów i wieńców u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża.