joomla templates top joomla templates template joomla

Obchody 72 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana

powiat-gdanski.pl włącz . Opublikowano w Gdańsk powiatowe

altW czwartek, 1 września br. odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku hitlerowska Rzesza rozpoczęła realizację militarnego planu Fall Weiss, zakładającego napaść na Polskę z trzech stron: od zachodu, północy i południa.

Pierwsze strzały w kierunku naszych strażnic granicznych oddano o godzinie 4:40. Pięć minut później pancernik Schleswig – Holstein, który kilka dni wcześniej wszedł do portu Wolnego Miasta Gdańska, ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Rozpoczęła się II Wojna Światowa. Pod pomnikiem „Nike” na placu Jana Pawła II w Pruszczu Gdańskim delegacje lokalnych władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu władz samorządowych Powiatu Gdańskiego głos zabrali Starosta Gdański Cezary Bieniasz-Krzywiec i Wicestarosta Powiatu Gdańskiego Marian Cichon, organizacje kombatanckie reprezentował Prezes Powiatowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Edward Szonejko.

Po uroczystościach w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie lokalnych władz z przybyłymi gośćmi, a także zebranie sprawozdawcze Związku Kombatantów.