joomla templates top joomla templates template joomla

Oświata w Powiecie Gdańskim.

powiat-gdanski.pl włącz . Opublikowano w Gdańsk powiatowe

altPowiat Gdański to jeden z najdynamiczniej rozwijających się Powiatów w Polsce. Wśród przybywających nam każdego dnia, nowych mieszkańców, większość stanowią młodzi ludzie. Stąd szczególny nacisk, jaki Zarząd i Rada Powiatu kładzie na rozwój i podnoszenie jakości kształcenia w podległych im placówkach oświatowych .

Na terenie Powiatu Gdańskiego działają 43 szkoły podstawowe i gimnazja dla których organem prowadzącym są gminy Powiatu Gdańskiego. Powiat Gdański prowadzi placówki oświatowe na poziomie ponadgimnazjalnym tj. Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim i Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie. Na podstawie porozumienia Powiatu Gdańskiego z Gminą Miejską Pruszcz Gdański zadanie prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego nr 1 przejęło miasto . Najnowszą placówką oświatową, powołaną przez Powiat w 2010 roku jest Zespół Szkół Specjalnych w Warczu.

Powiat prowadzi też Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Pruszczu Gdańskim.

Najwięcej osób - aż 622, uczy się w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim, będącym pod względem profilu wyjątkiem w całym naszym regionie. Drugą pod względem liczebności powiatową placówką oświatową jest szkoła w Rusocinie, w której uczy się obecnie 469 uczniów. Także ona jest jedną z nielicznych tego typu szkół w całej północnej Polsce. W Zespole Szkół Specjalnych w Warczu uczy się obecnie, w starannie stworzonych warunkach, 73 uczniów.

- Nasze szkoły nie są zwykłymi placówkami oświatowymi, lecz miejscami w których kształci się specjalistów w unikatowych często dziedzinach. Pracuje się też z osobami, które wymagają najwięcej czasu i troski - mówi Starosta Powiatu Gdańskiego- Cezary Bieniasz-Krzywiec. O poziomie kształcenia świadczy też wysoki poziom zdawalności matur. 10 miejsce, na 20 powiatów ziemskich i grodzkich w Województwie Pomorskim, ex-equo z Sopotem, to naprawdę dobry wynik.

W strukturze metropolitarnej, tylko w Pruszczu Gdańskim młodzież może zdobyć kwalifikacje ogrodnicze, operatora maszyn rolniczych, technika agrobiznesu, czy niezwykle atrakcyjnego obecnie technika architektury krajobrazu. We wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Gdański zatrudnionych jest 235 nauczycieli.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież