joomla templates top joomla templates template joomla

Pracowity, pierwszy rok - wywiad ze Starostą Powiatu Gdańskiego

powiat-gdanski.pl włącz . Opublikowano w Gdańsk powiatowe

altCzas leci nieubłaganie i niezwykle szybko. Ledwo zakończyły się wybory samorządowe a już dobiegamy końca pierwszego roku kolejnej kadencji w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim. Podsumowujemy go wraz ze Starostą Powiatu Gdańskiego Cezarym Bieniasz – Krzywiec.

- Patrząc na listę inwestycji, oraz programy poprzednich sesji Rady Powiatu, można śmiało powiedzieć, że był to niezwykle pracowity rok. Tak dla Radnych Powiatowych, jak i Zarządu Powiatu.

- Niewątpliwie było co robić. Udało nam się zakończyć największą inwestycję w całej historii Powiatu Gdańskiego – ulicę Raciborskiego. Zakończyliśmy też budowę ulicy Przemysłowej w Kolbudach. Nie zapominajmy też o drugim etapie rozbudowy szkoły w Warczu. Działania inwestycyjne uzupełniły sprawy społeczne i działania edukacyjne. To właśnie one, wraz z dalszą modernizacją szkół, będą nadawały ton naszej pracy w nadchodzących miesiącach.

- Jak dotąd każdy kolejny rok pracy Rady i Zarządu Powiatu stał pod znakiem kolejnego spektakularnego działania. Czy w najbliższym czasie szykuje się także coś specjalnego?

- Z pewnością tak. Rozpoczęliśmy bowiem przygotowania do przekształcenia terenów powiatu, znajdujących się w pobliżu Węzła Rusocin w Strefę Przemysłową. Będzie ona świetnie uzupełniać inwestycje, które powstały już w najbliższej okolicy na gruntach miasta, oraz gminy Pruszcz Gdański. Już niedługo przymierzamy się też do planowanego od dawna zagospodarowania pustej części budynków w DPS w Zaskoczynie. Mamy nadzieję, że nie tylko przestaniemy dokładać do utrzymania nieużywanej przestrzeni, ale zacznie ona generować konkretne zyski. Nie zatracając przy tym opiekuńczego charakteru całego założenia.

- Opiekuńczy charakter mają też działania Starostwa w Zespole Szkół Specjalnych w Warczu

- Istotnie. Otwarcie tam gimnazjum to kolejny krok w stronę nowoczesnego i dynamicznego zarządzania oświatą. Szkoły to z resztą nasza duma. Mimo niżu demograficznego i coraz silniejszej konkurencji niedalekich przecież placówek z Gdańska, w naszych największych Zespołach Szkół – w Pruszczu i w Rusocinie nie spada nam frekwencja. W każdej ze szkół uczy się około 500 osób. Rośnie nam też liczba dzieci w ZSS w Warczu. Zaczynaliśmy z 30 – stką. Teraz jest ich zaś już 60. Mimo to cały czas mamy jeszcze wolne miejsca. Które – mam nadzieję, wykorzystamy w przyszłym roku.

Dziękuję za rozmowę.